Gezi

Berkeley’in nesi meşhur?

Berkeley“.

Son 6 aydır yaşadığımız yerin adı bu.
Wikipedia’da aradığınızda Berkeley için Wiki’nin ilk tanımı şu:

“Amerika Birleşik Devletleri’ndeki politik olarak en liberal olan şehir.”

1960 yıllarındaki öğrenci hareketlerinde, Vietnam savaşı karşıtı kampanyalarda aktif bir rol oynamış bir şehir.  Ayrıca Hippie akımının başladığı merkezlerden biri.  Sokakta hala artık 50 yaşlarına gelmiş hippiler veya üzerinde “People’s Republic of Berkeley” yazan t-shirtler giyen kişileri görmek mümkün.

dsc064621
Telegraph Ave

Post-hippie mirasının etkisiyle olacak, günümüzde çevrecilik akımlarında başı çeken bir şehir.

Zaten genelde San Francisco çevreye çok duyarlı olması ile biliniyor ama Berkeley San Francisco’dan da bir adım ileride. Pekçok kişi Hybrid car denen yarı elektrikli araba kullanıyor.  Pazarlarda ve çoğu markette naylon poşet yok; olanlar da zaten istenmedikçe vermiyorlar.  Hemen tüm marketlerde poşet/ kesekağıdı kullanmazsanız ve kendi çantanızı kullanırsanız 50 cent indirim yapılıyor.  Her binanın üç ayrı çöp kutusu var, kağıtlar organik atıklar camlar ayrılarak toplanıyor ve değerlendiriliyor.

dsc06633
UC Berkeley

Tam ortasında dünyanın en iyi üniversitelerinden birini barındırıyor Berkeley.  University of California Berkeley, ya da kısaca UC Berkeley mezunları şimdiye dek 24 adet Nobel ödülü almışlar.  Apple, Sun, Adobe, Intel gibi aklınıza gelen pek çok teknoloji şirketinin kurucuları ve CEO’ları buradan çıkma. Ilaveten fizik, astronomi ve moleküler biyoloji alanında bol bol nobel toplamıs bir okul.  Berkelium diye bir element var, bilmem nerede bulunduğunu söylemeye gerek var mı? 🙂

Üniversite ve hippie etkisi ile hem entellektüel hem de deli sayısı oldukça yüksek bir şehir burası.  Sokakta gezenlerin yarısı öyle ya da böyle üniversite ile alakası olan ve entellektüel seviyesi yüksek kişiler, diğer yarısı ise bildiğiniz deli :))  Ya da hayata akademik olarak baslayıp sonra beyin su kaynatınca öyle oluyorlar bilemedim.  Sıklıkla BART ıstasyonun  yanında takılan, kendi kendine konuşan, gülen hatta çığlık atan tuhaf kılıklı insanlara rastlamak mümkün.

Geçen hafta yolda yürürken önümde 60 yaşlarında pembe-mavi saçlı bir teyze vardı, kafasında bir bere ve berede “I am weird and I am proud of it!” yazılı bir rozet takılı idi. 🙂

dsc06450
UC Berkeley’de gösteri
dscn15071
Berkeley activistleri

Radikallik, entellektüellik, marjinallik bir de üzerine delilik eklenince çok keyifli bir yer olmuş Berkeley.  Üniversitenin hemen karşısındaki Telegraph Avenue‘de gezerken yolda renkli çehreler görmek, köşebaşında çalan sokak çalgıcılarını dinlerken karşı kaldırımda politik gösteri yapan aktivistlerle slogan atmak mümkün.

dsc06460
Street music

Kısaca Berkeley’in nesi meşhur derseniz,  akıllısı ile delisi meşhur :))))


“Berkeley’in nesi meşhur?” için 5 yorum

  1. Bu sokak müzisyenlerinin muazzam çaldıkları gibi bir his oluştu içimde nedense! Burdan bakınca öyle gibi görünüyor 🙂

    Beğen

  2. I am jelous and i’m proud of it:-) herhalde ben de köyün delileri arasında yerimi bulurdum. Oranın delisi bile farklı baksana:-)

    Beğen

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.