Olan Biten

Yeni başlayanlar için araba…

img_0326

Sonunda araba aldık!

Epey maceralı bir süreç oldu bizim için.  Tanıyanlar biliyorlar, Cüneyt de ben de araba ve motor olayları hakkında sıfır ilgi ve bilgi sahibiyiz.  İstanbul’da yaşadığımız dönemde araba kullanmak ve trafik olaylarından mümkün oldukça kaçınmış, şirket arabasını bile mecbur kalmadıkça kullanmamış ve her zaman toplu taşımı tercih etmiştik.  Ancak burada araba bir zorunluluk.  Toplu taşıma hem pahalı hem de pek çok yere otobüs, metro yok.  Buna bir de ağır eşyaları taşıma ihtiyacı ve alışveriş merkezlerinin şehir dışında olmasını eklersek, araba almak bizim için kaçınılmaz oldu.

Araba alalım dedik ama ikimizin de hangi arabayı alacağımız konusunda hiç bir fikri yoktu.  Sonuçta iki geek baş başa verdik ve hangi arabayı istediğimize karar verebilmek için bütün istediğimiz özellikleri toparladık:

 • Güvenli bir araba olmalı, çarpışmalara dayanıklı olmalı
 • Benzin sarfiyatı makul olmalı, çevreyi az kirletmeli
 • Geniş bir iç hacmi olmalı ki dolap, raf masa taşıyabilelim
 • Dağa bayıra gelir bir araba olmalı ki uyku tulumlarını, çadırı , teleskobu alıp kamp yapabilelim
 • Etrafta kullanan çok olmalı ki servis bulmak, bakımı kolay olsun

Tüm bu faktörleri birleştirince, yazdığımız query Subaru Outback sonucunu verdi.  Subaru Outback Berkeley’in resmi arabası gibi, her sokakta en az 4-5 tane var.  Dört çeker, geniş, güvenli ve güzel bir araba. Japon malı olduğundan Amerikan arabalarından daha az yakıyor ve çarpışma teslerinde Volvo ile yakın sonuçları var.

Eh, modele karar verdik sıra geldi bulmaya.  Buradaki seri ilan sayfası craiglist‘ten araba aramaya başladık.  hedefimiz uygun fiyatlı, az yıpranmış 2000-2003 arası bir Subaru bulmaktı.

Burada araba almak şöyle işliyor: arabayı gidip beğeniyorsunuz, sonra kazıklanmadığınızdan emin olmak için sahibi de onaylarsa bir tamirciye götürüyorsunuz, tamirci arabayı inceleyip sizden 100 USD kadar bir para aldıktan sonra size araba ile ilgili bir rapor veriyor: neresi bozuk, ne bakıma ihtiyacı var, ne kadar gider…. Siz de arabayı aldıktan sonra adam etmek için harcayacağınız parayı öğrenip alıp almamaya karar veriyorsunuz.

İlanlarda görüp beğendiğimiz dört arabayı San Francisco’nun dört bir yanındaki tamircilere götürdük, böylece şehrin her bir yanındaki tamircileri, sanayi mahallelerini öğrenmiş oldum :))) İlaveten bir de araba jargonu öğrendik ki sormayın, tamirci çıraklığı yaptım desem yuttururum!  ( Bu arada tamirhane gezilerine Türkiye’den bizi ziyarete gelmiş annem ve babamı da sürüklemek zorunda kaldım, dönünce San Francisco’da nerelere gittiniz diye soranlara artık “sanayi mahallesine” diyorlardır! )

Dördüncü arabanın da en az araba fiyatı kadar masarafı olduğunu görünce fikrimizi değiştirerek daha yeni bir araba almaya karar verdik.  Sonunda istediğimiz gibi bir araba bulduk, 2005 model Subaru Outback 2.5 XT.

dsc06649

Arabayı bulduk bulmasına, sıra satın almaya geldi. Sahibi ile anlaştık ama arabanın kredisi halen devam ediyormuş, alım satım işlerini tamamlamak için gereken ruhsat krediyi veren bankada imiş. Arabanın sahibi bizden aldığı çekle krediyi kapatacağını ve ruhsatın bizim adresimize gönderileceğini söyledi, içimize sinmedi olay hiç ama ne yapalım buradaki işleyişi de bilmiyoruz, mecburen kabul ettik.  Anlaştığımız saatte bize geldiler, biz arabanın parasını verdik, onlar da bize arabayı, anahtarları ve buradaki Motorlu Taşıtlar Ofisi (DMV) tarafından kullanılan bir alım satım formunu imzalayıp bırakıp gittiler.  Giderken de bankadan evrakların bir hafta on gün içinde geleceğini söylediler.

Gittiler ama benim de karnıma ağrılar girdi, acaba biz dolandırıldık mı, ya adamlar kredi borcunu ödemezlerse bir de banka başımıza musallat olursa diye bütün akşam kurdum.  Cüneyt ile konuşuyoruz, bir yandan “yok canım gayet düzgün insanlardı, birşey olacağını sanmıyorum” diyoruz; bir yandan da “dolandırıcıların zaten düzgün görünmesi normal değil mi, öyle dolandırıyorlar” diyoruz.  Birkaç gün içinde bankadan borcun kapandığına ilişkin kağıt eve geldi de rahatladık.  Satın aldığımız kişi bizim süreci bilmemekten tedirgin olduğumuzu anlamış olmalı ki, içimizi rahat ettirmek için evrakları bize göndertmiş. :)))

Alım satım işleri bittikten sonra ruhsat ve vergi işlerini de yaptık.  Bir de tabi eski bir sigortacı olarak hemen kasko ve trafik sigortalarımızı yaptırdık.  Burada primler ehliyet süresine, trafik sicilinize göre filan epey indirimlere uğruyor.  Biz taze sürücü olunca en pahalı tarifeden sigortalattık arabayı mecburen. Primler Türkiye fiyatlarının iki katından fazla, neyse ki benzin epey ucuz, oradan kazanıyoruz.

img_0339

Eh, artık biz de San Francisco Sokakları’nda arabalı olarak geziyoruz, kollayın kendinizi!  :)))

“Yeni başlayanlar için araba…” için 5 yorum

 1. Ugur,

  Araba 2005 model ve aldigimizda 76000 milde idi. Bu modem XT Limited diye geciyor, otomatik ama sport kullanim vitesi filan da var ( kullandigimdam degil de fiyatta fark ediyor sanirim biraz ).

  Biz 11.600 USD ye aldik. Alim satim sirasinda vergi ve ruhsat islemleri icin 1500 USD civarinda ilave bir masraf oldu.

  Yilda 1500 USD civari kasko tutuyor (bizimki yeni sofor oldugumuz icin en yuksek tarife), 250 usd filan da ruhsat ve egsoz testi var.

  Beğen

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.