Olan Biten

MBA için TOEFL ve GMAT

Biraz da okul maceralarından bahsedeyim, hem belki buralara gelip master yapmayı düşünen varsa yol göstermiş olurum.

Amerika’da master yapmanın yolu hem ingilizce bildiğinizi  hem de eğitim seviyenizin belirli bir yerde olduğunu kanıtlamaktan geçiyor.  İngilizce için girmeniz gereken sınav TOEFL.  Eğitim seviyenizi kanıtlamak için girmeniz gereken sınavlar ise master yapmak istediğiniz bölüme göre değişiyor.  Mühendislik ve pozitif bilimler için GRE, işletme ve yönetim bilimleri için ise GMAT sınavını almak lazım.

TOEFL artık internet üzerinden interaktif olarak veriliyor.  İyi bir okula kabul edilebilmek için TOEFL-iBT denen interaktif sınavdan en az 100 almanızı öneririm.   Bu TOEFL-iBT benim bildiğim eski TOEFL’dan epey farklı.  Eskiden kelime hazinesine bakarlarken fark etmişler ki artık kelime hazinesi testi kişinin okulda iletişiminin yeterli olup olmadığını ölçmekten epey uzak.  Özellikle Çinliler bilimum kazık kelimeyi ezberliyorlar ama iletişim kuramıyorlar.  Onun için TOEFL’ı internete uyarlarken epey değiştirmişler.  Eski sınavda olduğu gibi okuduğunu anlama (reading comprehension) ve dinlediğini anlama (listening comprehension) testlerine ek olarak bir kompozisyon bölümü (writing) ve konuşma bölümü (speaking) eklenmiş durumda.

Writing kısmında önce bilimsel bir makale veya sunum dinliyorsunuz daha sonra bu makale ile ilgili sorulan soruya ilişkin görüşlerinizi içeren bir kompozisyon yazıyorsunuz.  İkinci kısımda ise size bir konu veriyorlar ve o konu üzerindeki görüşlerinizi yazıyorsunuz.   Kompozisyonları klavye ile direkt ekrana yazıyorsunuz, yazarken sayfa üzerindeki bir saat sürenizi geri sayıyor.  Tüm yazı ve düzeltme işlemini süre sonunda bitirmiş olmanız lazım, süre dolunca yazdığınız sayfa hop diye uçuyor ekrandan çünkü.  Yazarken yazım hatası yapmamaya, doğru cümle kullanmaya dikkat etmek lazım olduğu kadar fikirlerinizi çorba haline getirmeden ifade etmek gerekli.  yai okuyan ne demek istediğinizi, görüş olarak nerede durduğunuzu anlamalı.

Konuşma kısmı ise daha da berbat.  Üç kısımdan oluşuyor: önce basit bir soruyu verilen sürede cevaplıyorsunuz, sonra bir tartışmayı dinleyip yorum yapıyorsunuz, en son da akademik bir sunum dinleyip hakkında konuşuyorsunuz.  En fenası kafanıza kulaklıkları takıp kendi kendinize konuşmak.  karşınızda kimse yokken mikrofona cevap vermek inanılmaz tuhaf ve sıkıntı verici bir his.  Etrafınızdaki herkesin kendi kendine alçak sesle konuştuğunu görmek te da insanın acaip bir gülme krizine girmesine neden olabiliyor. :))
Yukarıdaki stres ortamına ek olarak, benim sınavı aldığım binanın yanından şehirlerarası hızlı tren hattı geçiyordu… neyse ki sınavı atlattım, gayet te iyi bir puan aldım :))
GMAT ise bambaşka bir bela.  Bu kadar yıllık eğitim ve iş hayatımda şunu söyleyebilirim ki GMAT benim şimdiye kadar girdiğim en zor sınav oldu.  Sınav bizdeki üniversite sınavı gibi sayısal (quantitative) ve sözel (verbal) kısımlardan oluşuyor.  Sayısal kısım kısmen daha kolay, özellikle de kolej veya hazırlık mezunu iseniz.  Ama benim gibi hiç ingilizce matematik okumadıysanız “‘isosceles triangle’ acaba ikizkenar  mı yoksa eşgenar üçgen miydi???” diye beyniniz dönebilir.  Bunlara ilaveten bir de kompozisyon kısmı var ki, anlatılmaz yaşanır.   Bazı soruları okuyunca sorunun İngilizce olduğundan bile şüphe ettiğim oldu doğrusu.

İngilizce bilenlere bir örnek:

The following appeared in the editorial section of a daily newspaper.
“Although forecasts of presidential elections based on opinion polls measure current voter preference, many voters keep changing their minds about whom they prefer until the last few days before the balloting. Some do not even make a final decision until they enter the voting booth. Forecasts based on opinion polls are therefore little better at predicting election outcomes than a random guess would be.”
Discuss how well reasoned you find this argument. In your discussion be sure to analyze the line of reasoning and the use of evidence in the argument. For example, you may need to consider what questionable assumptions underlie the thinking and what alternative explanations or counterexamples might weaken the conclusion. You can also discuss what sort of evidence would strengthen or refute the argument, what changes in the argument would make it more logically sound, and what, if anything, would help you better evaluate its conclusion.

Bu da ikincisi:

When the state of Tennessee passed a law prohibiting the teaching of the theory of evolution in its public schools, leaders of the American Civil Liberties Union (ACLU) persuaded John T. Scopes, a teacher in Dayton, Tennessee, to teach evolution in his classroom in order to test the law in court. However, because Scopes did not break the law on his own initiative, he should never have been brought to trial.
Which of the following is an assumption underlying the conclusion of the passage above? (A) Those who commit crimes at the suggestion of others should not be held responsible for their actions.
(B) Both Scopes and the ACLU leaders should have been tried for breaking the law.
(C) The ACLU leaders, rather than Scopes, should have been brought to trial.
(D) Groups like the ACLU should not encourage criminal activities as a means of testing laws.
(E) Tennessee did not have the right to make the teaching of evolution a crime.

GMAT sınavının ne olduğunu tam olarak anlayamadığım için sınava iki defa girmek zorunda kaldım.  ilkinde ortalama bir not aldım, özellikle cümle/gramer düzeltme kısmında epey hata yaptım.  Sonuçta ilk sınavın sonucu benim başvurmayı planladığım okullara yetmediğinden Şubat ayı boyunca evde çalışıp ikinci kez sınava girdim ve mükemmel olmasa da epey iyi ve geçerli bir puanla okullara başvurdum.

Umarım bir daha GMAT sınavına girmek zorunda kalmam, kabusum oldu resmen :)))

“MBA için TOEFL ve GMAT” için 2 yorum

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.