Gezi

San Francisco Sokakları…Bölüm 1


Çocukken en sevdiğim dizilerden biriydi San Francisco Sokakları.  Michale Douglas ve Karl Malden o uzun kasalı amerikan arabası ile hoplaya hoplaya sokaklarda suçluları kovalarken arabanın her hoplayışında ben de yerimde hoplardım heyecanla.  Diziyi seyrettikten kaç yıl geçtikten sonra aynı sokaklarda gezmek epey tuhaf oldu bizim için.

img_0710

Aslında San Francisco bizim yaşadığımız Berkeley dışında bambaşka bir şehir.Belediyesi farklı, yönetimi farklı, toplu taşımı farklı.  Ama bütün ana iş merkezleri orada olduğu ve her yer birbirine epey yakın olduğu için esas şehir San Francisco, etrafındaki diğer şehirler ise banliyö muamelesi görüyor burada.  Öyle ki günlük konuşmada San Francisco’dan bahsederken “The City” diyorlar, bizdeki “şehre iniyorum” lafının muadili yani.

Berkeley-SF ilişkisi  biraz bizdeki Anadolu yakası- Avrupa yakası gibi.  Berkeley, SF’ya Bay Bridge adı verilen uzun bir köprüyle bağlı, sabahları köprü trafiğini aratmayan bir trafik oluyor.  Ama neyse ki burada metro sistemi/BART  bir alternatif yaratıyor ve trafikten kurtulmanızı sağlıyor.

SF bir yarımada.  Batı sahili Pasifik Okyanusu’na açılıyor.  Kuzeyde ucundan meşhur Golden Gate köprüsü ile Mill Valley’e bağlanıyor.  Kuzey ve doğu sahili ise San Francisco körfezine açılıyor.  Berkeley sahilinden körfezi ve ardındaki şehri görmek mümkün.

Geldikten sonra BART’a binerek küçük turlarla biz de SF’yi keşfetmeye başladık.

SF gezen turist için olmazsa olmaz mekanlardan biri Fisherman’s Wharf. Aslında eski limandan bozma bir turistik mekan burası.  Ama SF’ye gidince uğramanın şart olduğu yerlerden biri.

Fisherman's Wharf

Fisherman’s Wharf muhtelif yeme içme ve hediyelik eşya mekanları ile dolu kalabalık bir yer. Buraya gelince Clam Chowder denen ve krema ile kum midyesinden yapılan koyu çorbadan içmek ve SF’nin özel lezzetlerinden olan Dungeness Crab denilen bir tür yengeç etinden yemek şart.

Güzel bir manzarası var, tam karşısından hapisanesi ile meşhur Alcatraz Adasını görmek mümkün.

Alcatraz Adası

İçinde hapishane bulunan adanın buraya yapılmasının çok önemli bir nedeni var aslında.  SF her ne kadar California’da gibi görünse ve herkesin aklına plaj ve sörf görüntüleri getirse de okyanus havası nedeniyle yazın hiç te beklendiği gibi sıcak olmadığı bir yer.  Hava sıcaklığı tüm yıl boyunca hemen hemen aynı aralıkta kıyor ve deniz suyu sıcaklığı da yazın bile 10 C civarının üzerine pek çıkmıyor.  Öyle mayo ile filan yüzülmez yani.  Alcatraz hapisanesinin buraya yapılmasının en önemli nedenlerinden biri de bu.  hem ana karaya yakın ama su ile ayrılmış izole bir ada, hem de adadan kaçanların ne yazık ki yüzerek uzaklaşmaları gerek. Eh, okyanus akıntısına 10 C su sıcaklığı eklerseniz genelde kaçma girişimleri kaçan mahkumların hipotermi komasına girmesi ile sonuçlanmış.

Alcatraz adası olunca, Alcatraz Kuşçusu olmasa da kuşlar da var tabi 🙂

Fisherman Wharf’a bundan birkaç yıl önce bir grup deniz aslanı gelip yerleşmiş.  SF belediyesi ve liman işletmesi de Fisherman’s Wharf’ın bir alanını deniz aslanlarına ayırmış.  Şimdi burada takılıyorlar, körfezde balık yakaladıktan sonra tahta salların üzerinde güneş banyosu yapan çok sayıda deniz aslanını görebilirsiniz.

Pier 39, deniz aslanları (sea lions)

Fisherman’s Wharf’ı sağınıza alıp sahil boyunca devam ederseniz marinayı geçince meşhur Golden Gate köprüsünü ve körfezin okyanusa açılan noktasını görmeniz mümkün.  Gerçekten San Francisco’da olduğunuzu Golden Gate’i sahilden görünce anlıyorsunuz 🙂

Golden Gate

Şehir büyük olunca gezilecek yerler bir günde bitmiyor, haliyle bir yazıda da yetişmiyor, devamı ikinci bölümde….

“San Francisco Sokakları…Bölüm 1” için 2 yorum

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.