Ben Goldacre: Sahte Bilimle Mücadele Etmek


Her gün gazetelerde, medyada sağlıklı yaşam için pek çok öneri yayınlanıyor.  Kimi zaman birbiriyle de çelişebilen bu önerilerin hangilerinin doğru, hangilerinin aldatmaca olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Doktor ve epidemiyolojist Ben Goldacre, hızlı bir sunumla bize asılsız beslenme önerisi iddialarından ilaç endüstrisinin yaptığı aldatmacalara giden örneklerle, kanıtların nasıl saptırılabileceğini gösteriyor.

Ben Goldacre, 1976 doğumlu İngiliz doktor, psikiyatrist, araştırmacı, yazar ve gazetecidir.  Bilimi anlatmanın en iyi yolunun, sahte bilimi didiklemek olduğunu her fırsatta vurgulayan Dr. Goldacre, halen The Guardian gazetesinde  haftalık olarak yayınlanan Bad Science isimli köşenin yazarıdır. Yazılarında özensiz gazeteciler tarafından yazılan bilimle çelişen yazılar, özellikle sağlık konusunda ortaya atılan bilimsel geçerliği olmayan iddialar, ilaç firmalarının yaptığı etik dışı uygulamalar, tıbbi şarlatanlar ve bilimsel verileri saptıran her tür yayın ve kişiyi ele alan Dr. Goldacre’nin aynı isimli çok satan bir kitabı da mevcuttur.

 

Bu yazı, Açık Bilim dergisinin Aralık 2011 tarihli sayısında yayınlanmıştır.
Işıl Arıcan, “Ben Goldacre: Sahte Bilimle Mücadele Etmek”. 

Leave a Reply